Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 4542401



*

nr 454 2401


Spegel

Sekelskifte 1900, rokokostil, höjd: 131


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 februari 2007
kl 16:50:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/2 09:15:38 1      800 kr
15/2 21:12:01 2      750 kr
16/2 13:00:04 1      1.000 kr
19/2 16:42:19 3      850 kr
19/2 16:44:55 3      950 kr
19/2 16:45:44 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:33
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:03
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:01




Ladda ner broschyr